Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dragoljub Živojinović: Ne opraštaju nam rušenje carstva

Komentari (37) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 27 februar 2011 20:59
mačak garfild
Odlično, ali ipak,tri primedbe:
„...Mislim da je 20. vek bio i trijumf i katastrofa za Srbiju...“: Pre bih rekao da je vek počeo trijumfom, a završio se katastrofom;
„...Mi se danas možemo zapitati zašto Beograd nema trg po imenu ovog državnika, zašto nema Vilsonovog bulevara...“: Beograd je par decenija imao Vilsonov Trg, ono što su komunisti posle svog grabljenja vlasti preimenovali u Trg bratstva i jedinstva.“
„...Srbi su, ipak, državotvorni narod, to se mora priznati...“: Ipak bih pre rekao da su Srbi narod sa velikim državotvornim ambicijama – ali za ostvarenje ambicija je neophodno realističko razmišljanje, sistematičnost i prilježnost u radu, što vodeći srpski političari nikada nisu imali. I g. Živojinović je jasno kazao šta je sve nuđeno, a to su srpske vođe odbijali, jer su precenjujući realnost i svoje sposobnosti mislili da mogu postići mnogo više. Zaboravili su sopstvenu narodnu poslovicu: „Ko hoće veće – izgubi iz vreće.“
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 27 februar 2011 21:10
Nn
Ne opraštamo ni mi njima genocid nad Srbima u 20-tom veku.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 27 februar 2011 22:12
Turas
Kome ovaj intervju sa našim u svetu poznatim profesorom nije otvorio oči,osim poltronima vlasti,taj i dalje veruje u BBS CNN iostale petparačke medije.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 27 februar 2011 22:20
Isto bi nam bilo!
"Mi smo velikodušno od Evropljana dobijali Veliku Srbiju. Apsolutno su nam davali sve." Upravo tako - i Kosmet, i Makedonija, i Crna Gora, i Bosna Hercegovina, i nekadasnja Vojna Krajina (danas rubni delovi Hrvatske) pripali bi Srbiji. Samo, gospodine Zivojinovicu, zar mislite da bismo mi to sacuvali? Takvi kakvi jesmo, mi bismo dali sva prava katolicima i muslimanima, Srbe-pravoslavce gurali u misju rupu, bas kao sto danas otvoreno cini Tadiceva anti-srpska vlast! Jer, zar nije i politika Pasica i kralja Aleksandra bila otvoreno antisrpska? Za svoje napoleonske ambicije taj prgavi, nerazumni kralj zrtvovao je srpske interese, i nije hteo da poslusa mudre savete vojvode Misica. Dakle, i da je tada stvorena (Velika) Srbija, srpski politicari bi tako isparcelisali takvu Srbiju, da bi i ona "pukla"! Ako je to neka uteha - mi uvek radimo na svoju stetu, uvek ugadjamo svojim malim susedima, ne bi mnogo drugacije bilo ni da smo umesto Jugoslavije (odnosno Kraljevine SHS) dobili Srbiju!
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 27 februar 2011 22:28
N. Rajevski
Pozdrav g. Zivojinovicu.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 27 februar 2011 22:40
drabra
Pre ce Taci da dobije ulicu u Beogradu nego Vilson.
Jedino da izglasamo patriotsku vlast....onda ima nade.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 27 februar 2011 23:11
folker
bolne činjenice, gospodine živojinoviću. (.oprostite ali koristim samo mala slova)
posebno ono o "neradnicima" i "vojsci", pošto se ne živi od tuđeg rada, a domovina se (odavno) ne "brani lepotom".
uz sve navedeno, sve je manje mladih ljudi, specijalizovanih stručnjaka, koji mogu da stvore materijalnu vrednost (nedavno gledam na tv kako tajlandjani prave naftnu platformu za svetsko tržište -"ključ u ruke".
pa stvarno, ko nas to vaspitava i školuje?
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 27 februar 2011 23:11
Mišljenja jednog klovna
"I naš duh se izopačio, mi nismo više radan narod."

Ima u ovom intervjuu toliko toga sa čim bi se moglo polemisati, ali izdvajamo ovaj stav jer predstavlja veoma ciničnu i neodgovornu kvalifikaciju.

Smatramo da je ovde u pitanju zamena teza, da ne može biti govora o nekakvom izopačenom duhu, već da je fenomen o kojem profesor govori posledica katastrofalne vlasti koja je ljudima "izbila posao iz ruku".
Primer izopačenog duha sa tačke gledišta našeg nasleđa i običaja(razume se od pre 10.oktobra 2010.), bio bi da neki muškarac u poznim godinama, recimo - farba kosu.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 27 februar 2011 23:29
Dr
Mislim da ni kralj Aleksandar ni Nikola Pašić ni izbliza ne zaslužuju ulice, spomenike i ostale počasti koje im se danas ukazuju. Nisu oni možda imali loše namere, ali zbog njihovih poteza ušli su u prvi red ljudi koji su odgovorni za sunovrat Srpstva koji je počeo 1941. a traje i danas.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 27 februar 2011 23:33
Svetislav Kostić
Poslije Prvog svjetskog rata, Srbi, koji su u tom vremenu prdstavljali većinu stanovništva u gradu Sarajevu, nazvali su "Vilsonovo šetalište" jednu od najljepših ulica u gradu. U stvari jedna nekoliko kilometara duga i više desetina metara široka aleja koja vodila od Vrbanje mosta pa sve do ondašnjeg kvarta Staro Sarajevo, nastanjeno isključivo srpskim stanovništvom u porodičnim kućama sa okučnicom.

Tek uzgred i što američkom predsjedniku Vilsonu moglo da služi na čast - omiljeno sastajalište mladih parova. Sa jedne strane od pogleda drugih zaštiućeni rijekom Miljackom i obostranim drvoredom obraslim gustim krošnjama.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 27 februar 2011 23:46
ZASTO SESELJ SEDI U ZATVORU A TUDJMAN SE SLAVI
Mi smo velikodušno od Evropljana dobijali Veliku Srbiju. Apsolutno su nam davali sve. Ono što je bilo oslobođeno u Balkanskim ratovima, Makedonija, Kosovo, niko nije dirao. Bugarska je bila poražena u ratu i nije dolazilo u obzir da joj se prave teritorijalni ustupci. Početkom januara 1918. britanski ratni kabinet je odlučio da Crna Gora treba da bude pripojena Srbiji, ne ujedinjena.Već tada je kod saveznika, i kod Engleza, preovladalo uverenje da Bosna i Hercegovina kao srpska zemlja treba da pripadne toj novoj državi. Srbiji se davala istočna Slavonija, Srem i deo Bačke, Banat je bio sporan, ali, pošto su Rumuni bili van ratnih zbivanja bilo je jasno da će ishod rata odrediti kakva će biti sudbina bar dela Banata. Naravno, izlaz na more, od albanske obale praktično do Splita, uključujući i neka ostrva.
Sporazum sa Zagrebom, 1939, o stvaranju Hrvatske banovine, za koji će neko reći da je bio jedino ispravno rešenje, ide u red tih grešaka.Tuđman je posle govorio da su to najbolje granice
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 27 februar 2011 23:56
Aleksandar Ivković
@Isto bi nam bilo

Izvinite, ali mislim da ipak ne bi bilo isto. Da su formirali tada Veliku Srbiju, kralj Aleksandar i ondašnji političari ostali bi u istoriji zabeleženi po tome da su radili na korist a ne na štetu srpskog naroda, i time bi postavili dobar reper i polaznu osnovu za buduće generacije političara.
Takva država ne bi mogla da pukne za manje od 2 nedelje, kao što je pukla Jugoslavija u aprilskom ratu '41, i kasnije u takvoj srpskoj državi ne bi nikad mogao da se nametne za vrhovnog vođu neki sumnjivi šloser iz Kumrovca, da se Kardelj ustoliči kao vrhovni ideolog, i da najgori šljam i talog srpskog naroda ispliva na površinu i vodi glavnu reč u društvu samo zato što drži skute ovoj dvojici. Katastrofa na kraju 20. i duhovna beda na početku 21. veka samo su logične posledice svega ovoga.
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 28 februar 2011 00:05
Alexander "X"
Istoriski nema se sta prebaciti dva tri mala detalja, Kosovo se nikada nije posmatralo kao zasebna Celina van Srbije pogotovo ne 1914. Pitanje je koliko su Srpski Politicari imali samostalnosti da odlucuju. Kako danasnji politicari rade (ukljucujuci Milosevica) tako je ovde uvek bilo. Nikada Srbe niko nista nije pitao. Mi smo mala minorna teritorija koja je uz poslednja sakacenja stavljena na mesto koje nam sledi. Britanci nisu bili nikada prijatelji Srbije tu rec bi trebalo izbrisati iz engleskog jezika zato sto oni nikada nisu bili prijatelji nikome.

Seselj je u zatvoru jer je trazio da se prizna granica Srbije koja je bila pre Banovine, on je u zatvoru kao velikosrpski hegemonista, Tudjman je dobio svoju Banovinu i niko ga nikada nigde nije pomenuo kao ratnog huskaca. Stavimo ruku na srce i priznajmo da je Vatikan kao administracija daleko veca i jaca od Srpske Pravoslavne Crkve ali ovo nije poziv na promenu vere kao sto nas ni ujedinjenje u EU nece usreciti, pametnom dosta.
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 28 februar 2011 00:14
Senka
A zasto G.Zivojinovic nije u toj tvrdnji da su nam " Apsolutno davali sve" posle Isv.rata makar spomenuo da su krajevi oslobodjeni od strane Srbije oslobodjeni i zaslugom Srba koji su zivjeli na tim teritorijama. Postoje istorijski dokazi o srpskim dobrovoljcima iz tih krajeva.( Zakon o dobrovoljcima,objavljen u " Sluzbenim novinama"br 221. od 24.09 .1928 po kojem je ozakonita dobrovoljacka zemlja , za borca 5 a neborca 3 ha)pa nam onda strane sile nisu bas samo davale na tacni teritoriju nego su pravile informisanu odluku. Slavonija npr i istocna i zapadna je imala vecinsko srpsko stanovnistvo.Prije Starcevica Hrvati se nisu ni pominjali u Slavoniji osim kao katolici, znaci nisu bili narod nego druga vjera. Slavonija je imala previse srpskih dobrovoljaca da bi se ta pojava ignorisala od strane svjetskih sila. A eto , G. Zivojinovic ignorise taj fenomen. Hrvati nisu ignorisali taj fenomen i zato su genocidom nad Srbima rjesili taj problem.
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 28 februar 2011 00:26
Observantes
G. Živojinović lepo govori, samo treba da preciznije kaže: da li Srbi imaju pravo na slobodu ili nemaju pravo na to. Pitanje nije da li Srbi ruše carstva jer Srbi nisu otišli tamo. Rušenja carstva su posledica toga što su carstva došla ovde da nekritičkom inercijom sile ukidaju slobodu narodu koji se civilizacijski overio, najčešće žrtvom za univerzalne i kreativne vrednosti. Srpski narod je supstancom, trpljenjem i žrtvom platio kotizaciju za slobodu (poslednja je ona u HH veku). A ako srpski narod nema pravo na slobodu (s obzirom na kreativne doprinose koje je civilizacija već verifikovala) onda je to više ponavljani istorijski sindrom i izvedena je iskustvena kategorija neuspešnih, neumerenih i obavezno destruktivnih imperijalističkih ambicija. Imperije dolaze i odlaze i dolaze... A, Srbi ko Srbi imaju najtežu ponavljanu ulogu, sve radi ravnoteže među zvezdama koje se istorijski pale pa gase. Srbi i Srbija su opomena za civilizaciju, ovakvu kakva je.
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 28 februar 2011 00:27
petar popara
Tuzna istina, sve sto je receno.

Uzgread, bilo je Vilsonovo Setaliste pored Miljacke u Sarajevu, cuveno setaliste gde se islo sa djevojkom...itd. Mozda su ovi alijini mudzahedini preimenovali u setaliste nekog mule iz 12. vijeka...
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 28 februar 2011 00:39
Ipak bi isto bilo (1) - @Aleksandar Ivkovic
Gospodine Ivkovicu, Vama su krivci i za aktuelnu srpsku tragediju kumrovecki "sloser" i slovenacki "ucitelj"? Mozda su njih dvojica doveli na vlast u Srbiji (ne u Jugoslaviji!) ljude poput Tadica, Sutanovca, Sonje Liht, Marka Karadzica...? Tito, Kardelj i slicni jesu upotrebljavali Srbe - ali zar to ne cine u mnogo vecoj meri Tadic i njegovi, koji se izdaju za Srbe? Da li Vi znate da je kralj Aleksandar - valjda uime cuvene srpske "tolerantnosti" - potpisao sa Vatikanom konkordat, po kome su sva deca iz mesovitih brakova sa jednim katolickim (hrvatskim) roditeljem imala pravo na katolicki "odgoj"? Katolicko je u dodiru sa pravoslavnim uvek imalo prevlast, pa je tako bilo i u doskorasnjoj Jugoslaviji: ako je otac bio Hrvat, a mati Srpkinja, ne samo sto je dete bilo Hrvat, nego je i mati postajala Hrvatica; ako je otac bio Srbin, a mati Hrvatica - "toleratni" Srbin je prepustao zeni odgoj, katolicko-hrvatski dakako.
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 28 februar 2011 00:55
Ipak bi isto bilo (2) - @Aleksandar Ivkovic
Srbe, gospodine Ivkovicu - barem one u Srbiji - odlikuje bahatost, koja se okrece protiv njihovih sunarodnika (Srba izvan Srbije), a ima razumevanja za sve druge. Zasto to zovem "bahatoscu"? Pa, dolazi to nerazumno ponasanje pre svega iz nerealnog osecanja moci, to je ono sto u Bosni opisuju poslovicom "Nije beg cicija!" Tako i taj Srbin iz Srbije - posebno ako je kralj - velikodusno poklanja onima koji nisu (ili nece da budu) Srbi sve sto ih ne spada. Ta srpska anti-logika svodi se na prekor Srbima van Srbije: Ma, sta zakerate, strpite se pod Alijom, strpite pod Tacijem, strpite pod Pavelicem, ne tovarite nam nevolje!? Kralj Aleksandar, Pasic, komunisti, danasnji vladari Srbije, svi pokazuju apsolutnu nebrigu za Srbe! Epilog? Igrali Hrvatska i Srbija u Zagrebu (2:2), mislim 1998. U sali bivseg jugoslovenskog, tad vec srpskog kluba u Nemackoj kaze glasno jedan mlad covek: Ne znam za koga da navijam, meni je zena Hrvatica! Ogavno? Da, ali takvi su Srbi! Samo Srbi, niko drugi!
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 28 februar 2011 01:22
Ipak bi isto bilo (3)
Vidim da sam napravio gresku - 1998.godine igrali su Hrvatska i SR Jugoslavija, koja je okupljala tad vec zavadjena "dva oka u glavi"! Ali, na isto se svodi: na srpsku "velikodusnost", odnosno dodvoravanje nasim proverenim neprijateljima. Pitajte Dobricu Cosica kojim je sve protivnicima komunisticke vlasti u Hrvatskoj, Sloveniji i BiH pruzao pomoc! Uime plemenite ideje, dakako - a gde je ta ideja bila u Hrvatskoj, BiH, Sloveniji, jesu li oni ikad pruzili pomoc progonjenom ili pobunjenom Srbinu? Pitajte beogradske izdavace kojim su sve hrvatskim i muslimanskim piscima objavljivali knjige, ne bi li ih "pridobili" (misija nemoguca!), dok su na srpske pisce u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj gledali s prezirom, oni u Beogradu bez debele veze nista nisu mogli objaviti! (Tako im je preostalo da budu "bosanskohercegovacki" i "hrvatski" pisci.) Ako biste tokom rata nekog Srbgina pokusali ispraviti kad spomene "jugoslovenski" jezik, on bi odbrusio: E, jeste vi Srbi iz Bosne nacionalisti!?!
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 28 februar 2011 01:58
Marinko Ivković
Besmisleno je reći da bi nam bilo isto u slučaju da je onda stvorena Velika Srbija. Sigurno je da bi bilo različito a koliko i za koga bolje ili gore to bi zavisilo od onih koji bi vodili tu državu. Ovako kako je sada našem Srbskom narodu teško da bi moglo biti gore. Jer vidimo da više nemamo ni našu državu ni vojsku ni Srbina za Predsednika (koji bi branio naše interese) već diktatora koji radi sve suprotno od onoga što bi trebalo. Ipak najgore od svega je što više nemamo ni našu Srbsku crkvu (sem vladike Artemija i malenog stada uz njega)već grupu ekumenista koja uništava i samu dušu našeg naroda. Stariji znaju za "krvavu litiju" kojom se narod onda protivio Konkordatu sa Vatikanom. Ko bi danas poveo narod u sličnu pobunu protiv ovakve vlasti (i civilne i crkvene)? Samo blagi Bog može da nas spase od ove i ovakve bede.
Preporuke:
0
0
21 ponedeljak, 28 februar 2011 02:43
Mljrinko Ivković
@ipak bi bilo isto (1,2,3,itd.)
Oprostite na mojoj neukosti ali ga baš preteraste. Da li ste možda i vi jedan od tih srba koji se ponaša "bahato" prema sunarodnicima van Srbije? Ili možda mislite na takozvane drugosrbijance? Za njih ( i samo za njih) bi se moglo reći da se ponašaju "bahato" prema sunarodnicima ali ne samo van nego i u Srbiji. Koliko znam velika većina našeg naroda (u koju spada i moja porodica) uvek je prihvatala i pomagala izbeglice i mučenike iz "bratskih" republika. Druga je stvar što naš Srbski narod nikada nije dovršio konačno ujedinjenje niti je imao stvarnu priliku da sam odlučuje o svojoj sudbini te obliku vladavine već mu je to uvek nametano sa strane kao što je to i sada slučaj. Toga svega verovatno ne bi bilo da je 1918 stvorena Velika Srbija.
Preporuke:
0
0
22 ponedeljak, 28 februar 2011 02:49
Jordan
@Dr
U Beogradu ne postoji ulica koja nosi ime kralja Aleksandra I Karađorđevića. Bulevar kralja Aleksandra nazvan je po poslednjem vladaocu iz dinastije Obrenovića i to ime nije menjano u vreme Karađorđevića.
Preporuke:
0
0
23 ponedeljak, 28 februar 2011 04:10
Srboljub Savic
G. Zivojinovic je u pravu ali Srbija istoriju XIX veka zna i pamti samo povrsno i nepovezano.
Od 1804 do 1903:
-Ustanci (protiv dahija-janicara, srpskog porekla),
-Diplomasko politikantske igre-Turska, Rusija, Austrougarska,
-Karadjordjevici pa Obrenovici,
-Bune unutar i rat sa Turskom (izgubljen),
-Priznata drzava 1878(74 godine posle I srpskog u.) [BiH od Turaka, predata K&K]
-Pokusaj "stizanja" Evrope u privrednom, politickom i kulturnom delovanju,
-Oslobadjanje i gradnja drzave Srbije (nezavrsena).
Od 1903-1918:
-Novi prevrat,
-Balkanski ratovi,
-Austrougarska pretnja (ubistvo Ferdinanda- dvostruka "dobit"-srpskom rukom uklonjen "nepodoban" i razlog za ultimatum i napad (rat).
-I svetski rat (ratovi objavljeni u roku dve nedelje. Nijedna objava za odbranu Srbije).
-Pobede u tri rata-ogromni ljudski gubici (borbe, bolesti i glad).
"Ujedinjenje":
-Odricanje srpskih teritorija,
-"Oprastanje" hrvatskih zlocina,
-Prekid gradnje drzave Srbije.
S. Savic
Preporuke:
0
0
24 ponedeljak, 28 februar 2011 04:55
Srboljub Savic
D2
1918-1941:
-Obnova (objekata i privrede-spora, stanovnistva-ne)
-Gublenje identiteta,
-Politicki angazman u Jugoslaviji,
-Formiranje Banovina (1923)-rasejanje Srba,
-Nastanak i rast ustakog pokreta, na genocidnom programu Ante Starcevica(i"blagoslov svete stolice")
-Ubistvo kralja-"ujedinitelja"
-Formiranje Hrvatske Banovine(velike NDH),
-Zanemarivanje Kosova i Metohije (privredno i kulturno ostaje u XIX veku, do polovine XX veka)
-Formiranje KPJ (skolovanje u SSSR, cistke srpskog kadra, iskustvo u spanskom gradjanskom ratu, ...)
-Maloletni kralj,
1941-1945:
-Okupacija, cepanje teritorije(razne okupacione z.) progalasenje separatisticke-usatske NDH,
-Ustanci i borbe partizana i cetnika protiv okupatora
-Genocid nad Srbima,
-Sukob partizana (sa KPJ, iza) i cetnika-Srba(bez politicke partije i postepenim gubitkom svake podrske)
-"Revolucija" (neometano razvijana i neprimecena)
-Reinkarnacija Jugoslavije- federacije (nove granice republika)
S. Savic
Preporuke:
0
0
25 ponedeljak, 28 februar 2011 05:23
Srboljub Savic
D3
1945-1990:
-Ponovno "oprastanje" ustaskih zlocina(sada genocida)
-Srbija dobija AP Vojvodinu (ime bez primera u svetskoj istoriji) i AP Kosovo i Metohiju geografska imena)-vidjena otcepljenja.
-Srbi ostaju razdvojeni po republikama-"drzavama", izlozeni svim oblicima pritiska-asimilacije, promene nacije, iseljavanju i stvaranju novih nacija
-Srbija ulaze sve raspolozive resurse u Jugoslaviju,
-Visok rast-razvoj industrije uz poljoprivredu sa oscilacijama,
-Promene privrednih sistema-traznja resenja efikasnijeg rada,
-Ponovno jacanje ustaskog pokreta, u vidu "maspok"-a i u okruzenju (upad usatskih terorista 1975)
-Ustavom 1974 repuublikama se otvara mogucnost pretvaraju u drzave i legalizuje pravo na otcepljenje,
-Srbija zaostaje u razvoju drzavnosti-ostaje republika iz prethodnog perioda. AP jacaju i ravnopravno ucestvuju u vrhovnoj vlasti.
-Srbija investira u Hrvatskoj, a Slovenija neometano ostvaruje monopol i ilegalno iznosi devize.
S. Savic
Preporuke:
0
0
26 ponedeljak, 28 februar 2011 07:38
Aleksandar
Mislim da su Amerika onog vremena i američki predsednik [Vudro Vilson] bili naši pouzdaniji prijatelji nego Francuzi i Englezi.

Neverovatno da je ovo profesor istorije i pisac neke knjige, da u istoj recenici ima Francuze i Engleze--kao da bi pa neko normalan ikad i pomislio da su Englezi srpski (ili bilo ciji) prijatelji--pa jos dosoli Amerikance i Vilsona kao nase najvece prijatelje, te cak i ulica ili trg da mu se da kao sto su Siptari Klintonu. Stravicne nesuvislice. Vilson je najgori predsednik svih vremena cak i po same Amerikance jer im je uvalio Federal Reserve Act i sve ih pretvorio u robove nekoliko porodica koje imaju moc da stampaju dolar (kobajagi nacionalnu valutu) i imaju u vlasnistvu apsolutno sve. A odatle nece proizaci nikakva ljdskost ni prema kome, pa ni Srbima (pogotovu).
Preporuke:
0
0
27 ponedeljak, 28 februar 2011 09:48
Aleksandar Ivković
@Ipak bi isto bilo

Sve ove pojave koje ste nabrojali, i za koje sam ja saglasan da nažalost u velikoj meri postoje kod nas, samo su posledice a uzrok je POGREŠAN KORAK U POGREŠNOM SMERU U JEDNOM PRELOMNOM TRENUTKU ISTORIJE, bar ja tako mislim.
U vašem prvom komentaru kažete na jednom mestu: "Takvi kakvi jesmo, mi bismo...itd.", a ja pokušavam da objasnim da mi danas ne bismo bili "takvi kakvi jesmo" da tada, posle pobede u 1.sv. ratu nismo napravili takav promašaj. Uostalom naši preci do tada sigurno nisu bili takvi, inače ne bi uspeli da postignu sve ono što je ostvareno do tada. Zato smatram da oni treba da budu primer za ugled i nama i budućim generacijama, ako hoćemo da opstanemo i da se izvučemo iz trenutnih nevolja. Nadam se da smo se sada razumeli i da možemo da završimo sa polemikom po ovom pitanju.
Preporuke:
0
0
28 ponedeljak, 28 februar 2011 11:43
MP
"Brine me propast srpskog sela, ukidanje redovnog vojnog roka doživaljavam kao proces slabljenja Srbije, potresi u SPC mogu potrajati. I naš duh se izopačio, mi nismo više radan narod."
Jel ovo treba javno da potvrdi Tadić?A onda da se narod zapita ko je i koliko za to kriv?A onda izbori.
Preporuke:
0
0
29 ponedeljak, 28 februar 2011 14:00
Violeta
Akademik i uvaženi istoričar kaže da za jednu zemlju nije strašno ako vlada neznanje u oblasti prava i istorijskih nauka? Zaista neverovatno!
Preporuke:
0
0
30 ponedeljak, 28 februar 2011 14:18
Mišljenja jednog klovna
Slažem se sa Violetom.
Preporuke:
0
0
31 ponedeljak, 28 februar 2011 20:24
U dobroj nameri
Ne pada mi na pamet da pojedinačno odgovaram na bezrazložne, uvredljive komentare upućene našem uvaženom istoričaru i akademiku D. Živojinoviću. Rečnik često dovoljno govori o samom govorniku. Diskvalifikacije koji neki upućuju na ime američkog državnika V. Vilsona, taman da su i tačne, zaista nemaju veze sa njegovim pozitivnim stavom prema Srbima. Predsednik Vudro Vilson je bio na Mirovnoj konferenciji u Parizu 1919. državnik od najvećeg ugleda. Njegova je bila ideja i zasluga što je osnovana Liga naroda koja je bila preteča današnjih UN. Uz to dobitnik je i Nobelove nagrade za mir 1919. godine. Razumem da iznesene činjenice i zaključci profesora Živojinovića nekima ne odgovaraju. Svako ima pravo na svoje mišljenje tim bolje ako je utemeljeno na činjnicama. Pažljivo sam pročitao intervju kao i odlične knjige profesora Živojinovića:
Preporuke:
0
0
32 ponedeljak, 28 februar 2011 20:26
U dobroj nameri, 1
“Nevoljni ratnici - velike sile i Solunski front 1914-1918” i “U potrazi za zaštitnikom”. Zaključci koje je izneo prof. Živojinović posledica su njegovih saznanja među kojima su neka i nova, do sada nepoznata. Da bih negirao ove stavove trebao bih raspolagati potrebnim argumentima. Stoga se potpuno slažem sa njegovim zaključcima. I gospodin Aleksandar Ivković je lepo obrazložio mišljenje profesora Živojinovića. Kada se stvara država najvažnije je koliko je ona homogena sa većinskim stanovništvom u ovom slučaju sa srpskim a ona je u granicama ponuđenim od strane saveznika sigurno bila homogenija, na boljim temeljima od buduće Kraljevine SHS. Što su to odbili srpski državnici to je njihova istorijska odgovornost. Pre nego što upućujemo kritike moramo biti svesni da ih upućujemo čoveku od nauke, profesoru, akademiku, članu brojnih uglednih stranih društava i institucija itd..
Preporuke:
0
0
33 ponedeljak, 28 februar 2011 22:51
Laza
Kao student imao sam tu cast da slisam predavanja i da citam dosta knjiga od profesora Zivojinovica.Citajuci njegove knjige profesor itekako dobro opisuje i Politiku Srbije za vreme Prvog svetskog rata kao i kasniji odnos Vatikana prema Srbiji, kasnije prema Jugoslaviji.Profesor Zivojinovic je pre svega jedan objektivan istoricar, a predavao je i na americkim univerzitetima, kazacu da je to jedan srpski patriota.
Preporuke:
0
0
34 utorak, 01 mart 2011 00:21
covek iz loznice
pa citajuci prof.clanak, ipak/a mnogi se nece sloziti/vidim svetlo na kraju tunela.ok. donekle se slazem sta je bilo po 1 sv.ratu,istina je da smo brzopleto uleteli u jugoslaviju, ali isto tako smo, bar sto se tice posle 2 sv. rata, mi srbi nekako oberucke prihvatili onog hohstaplera broza.ipak je on vladao 30, 35 god.i sta je sve ucinio prema srpskom korpusu vidimo danas./neki ce reci da su lepo ziveli, pa i ovi u libiji sto su radili/nasi/sad ce da kukaju jer su izgubili dobar posao/.elem,cini se, bar meni, sad su sve iluzije/bratstvo-jedinstvo/trojedni narod i dr./potrosene, pijanstvo o sopstvenoj velicini je proslo,i konacno smo na nekakvom pocetku.a to ne znaci da smo stali, da ne treba u nekakvoj buducnosti i ,,siriti se,, zasto ne,doce neke nove generacije, pa istorija je ,,fluidna stvar,,bar se pokazalo/bili smo 500 god.porobljeni, pa od ,,cobana napravili drzavu,,/to nama.tako da ne bih bio ultimativan po pitanju buducnosti.treba vremena/kao posle pijanstva, ide mamurluk/.
Preporuke:
0
0
35 utorak, 01 mart 2011 12:17
Visarion
Svi imamo ideje.I svi uglavnom različite.Ne kaže se džabe "dva Srbina tri politike".Naravno to je posledica istrijskih prilika u kojima smo stradali i u kojima se stvarao nauk "svaka vaška obaška".Čak i da smo stvorli onu Srbiju koju su nam nudili posle Prvog svetskog rata, niko tačno ne zna da li bismo je izgubili posle Drugog.Srbin iz Bosne smatra da smo mi odavde "bahati".Mi ovde smataramo da su nas u kulturi bosanski Srbi u Beogradu mal te ne okupirali.Svako ima svoju istinu.Nije u pitanju istina, nego ta takva ponekad otrovna razjedinjenost.Šta bi tek bilo sa Makedoncima , Šiptarima, Muslimanima koji bi nastanjivali onu Srbiju sa izlazom na more,sam bog zna.Naiđu ratovi.Znaju se pogromi Muslimana nad Srbima i osvete Srba nad Muslimanima.Sve bi nam to iskomplikovalo život.Nama koji imamo sto ideja i nijedan međusobni pravi sporazum.Naš problem je da nađemo zajednički jezik.Mi Srbi.Treba mnogo tolerancije, razumevanja, kulture.Prilike nam to ne dozvoljavaju.I treba neki naš Putin
Preporuke:
0
0
36 utorak, 01 mart 2011 12:35
V isarion nastavak
Zašto Putin? Mislim jaka ličnost.
Vidite kako to izgleda s najvećim srpskim opisivačem naše sudbine u celom dvadesetom veku.
Tači je sakupio milione postpisa od Šiptara i onih koji žive u Preševu i Bujanovcu, svih redom da nije kriv iako je ubijao mlade Srbe i prodavao njihove organe po svetu .A Ćosić koji je opisivao dedove,pradedove i očeve tih Srba nije mogao da sakupi pregršt potpisa za Nobela.Akademija nauka o tome ćuti.Ministarstva kulture ćute:on je progalšen za nacionalistu i niko ne sme da pisne.Pobedile su Biserko i Kandićka.Takvi smo mi Srbi.Ne osuđujem .Samo konstatujem.Treba nam vizionar.Ponadali smo se posle Tita da je to Slobodan Milošević.Izgledalo je, ali se i to izjalovilo.Ne toliko njegovom krivicom koliko međunarodnom voljom Sankcije su nas uništile.Bombardovanje takođe.Oba rata dovela na ivicu natalitetske katastorofe.Treba nam jaka ličnost da nas izvede na neki put.Taj postoji i nije samo Evropa.Možda ona najmanje.Ali ko će se sa mnom složiti? Nejedinstvo se plaća.
Preporuke:
0
0
37 sreda, 02 mart 2011 01:59
hiperborejac
at Visarion
da bih vam verovao da znate o čemu je reč počnite da pišete verske grupe na odogovarajući način( katolici, pravoslavci, protestanti , muslimani.. )
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner